آبشارآنلاین

با سلام ... ورود شمارا به سایت آبشارآنلاین خوش آمد میگویم ... برای مشاهده کامل مطالب از آرشیو مطالب سایت استفاده کنید.

آبشارآنلاین :

همایش علمی و تخصصی بزرگداشت خواجه نصیر الدین طوسی به همت سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی در محل  سالن آمفی تئاتر دانشکده علوم دانشگاه ارومیه برگزار شد.

این گزارش حاکی است : امین رستم زاده ، معاون فرهنگی جهاد ‌دانشگاهی آذربایجان‌غربی، در همایش بزرگداشت خواجه نصیر الدین طوسی شخصیت‌ها و چهره‌های سرشناس و برجسته دینی، معرفتی، علمی ، فرهنگی و تاریخی را از عوامل مهم هویت‌ساز برای تمدن و فرهنگ یک کشور برشمرد.

رییس سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی آذربایجان‌غربی، افزود: تمدن و فرهنگ یک جامعه متشکل از سبقه هویت فرهنگی دینی، ارزشی، تاریخی، علمی و  اجتماعی مردم آن سرزمین است و این هویت شخصیت دهنده و تعالی بخش برای مسیر فراروی آتی نسل ها و مردم آن تلقی می شود و باید نسل های مختلف سعی در پویایی و پایایی و بارور کردن آن وانتقال صحیح و علمی آن را داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه شخصیت ها و چهره های سرشناس و برجسته و ماندگار علمی فرهنگی ارزشی و معرفتی گذشته یک جامعه از عوامل مهم  هویت ساز برای تمدن یک کشور تلقی می شود گفت: بسیاری از جوامع برای الهام پذیری نسل جوان و دانشگاهی درصدد هویت دهی مجازی به شخصیت های غیر واقعی و ساختگی برای تاریخ گذشته خود هستند که کشور ایرانی و اسلامی ما از این لحاظ به سبب غنای فرهنگی و ارزشی و علمی و تاریخی که دارد از این بعد بسیار غنی و پرظرفیت بوده که حتی شخصیتهای تاریخی و ماندگار کشورمان نیز از سوی بعضی از کشورهای دیگر مورد تصاحب و ایجاد علقه کاذب و غیر واقعی قرار گرفته اند.

این مدرس دانشگاه گفت: تاریخ و تمدن ایران اسلامی سابقه‌ای بس طولانی دارد و فراز و نشیب‌های بسیاری بر خود دیده است؛ اما هرگز افول نکرده و به خاموشی نگراییده است و در روزگاری که ملل مختلف با پرداختن و توجه به فعالیت‌های هنری زنده‌اند و با افتخار به مفاخر خود در تمامی عرصه‌ها می‌بالند دانشگاهها، وظیفه دارند به تعظیم و تجلیل نویسندگان، شعرا و دانشمندان بزرگ کشورمان که داشته‌ایم، بپردازیم و آنها را به جهانیان معرفی کنیم.

وی گفت: سازمان دانشجویان معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی آذربایجانغربی به‌عنوان یک نهاد فرهنگی و فعال در عرصه‌ی فعالیت‌های فرهنگی در دانشگاه‌ها بر خود لازم دانست که در سطح ملی به معرفی و شناسایی هر چه بیشتر مفاخر ایران اسلامی برای مخاطب دانشجو و مناسب با ذائقه‌ی دانشجویی بپردازد.

این کارشناس ارشد حقوق بین‌الملل گفت: توجه به خواجه نصیرالدین طوسی به دو جهت دارای اهمیت است، نخست این‌که وی در زمان‌های حساس و بی‌بدیل از تاریخ ایران قرار داشته است؛ زمان‌هایی که بیش از هر زمان دیگر فرهنگ و تمدن ایرانی در معرض تهدید و خطر قرار گرفته بود و این تهدید بیش از همه از جانب مغولان است. سبب دیگر، موقعیت خواجه نصیر در نزد و دستگاه‌های حکومتی و وجود جایگاه و شرایطی برای دخالت و تغییر وضعیت سیاسی – اجتماعی است.

وی گفت: از بزرگ‌ترین خدمات خواجه نصیرالدین به ایران و ایرانیان، تأسیس رصدخانه‌ی مراغه، احیای اوقاف مملکت، ایجاد عصری نو در دانش نجوم و ریاضیات، تبدیل مبارزات نهانی تشیع بنا بر اصل تقیه به مبارزات علنی و تسهیل گسترش تشیع که بعدها دین رسمی مملکت شناخته شد، پایه‌گذاری سبکی جدید در معماری و انواع هنرها، به‌عهده گرفتن سهمی عمده در حفظ فرهنگ گذشته با گردآوری کتاب‌ها، نجات و گردآوری دانشمندان و علما و سروسامان دادن به وضع روشنفکران آن دوران است.

خواجه مظهر تجلی علم دینی و اسلامی در دوره جهل بشریت در مقطع زمانی و تخصصی خویش بود

امین رستم زاده گفت: خواجه نصیرالدین طوسی ستاره منوری بود كه در افق جهل و سیاهی دوران سیطره مغول ، نور حكمت و دانش و اخلاق را گسترانید و چنین دانشمند ایرانی مایه اعجاب و اعجاز جهان را سبب شده بود.

وی گفت: خواجه یکی از سرشناس‌ترین و متنفذترین شخصیت‌های تاریخ جریان‌های فکری اسلامی‌ است.

معاون فرهنگی جهاد‌دانشگاهی آذربایجان‌غربی گفت:این شخصیت علمی و تاریخی کشورمان علوم دینی و معرفتی و علوم عملی ونظری را به شکلی اکمل وخلاقانه در افکار و کردارش نمود و سبب فخر شیعیان در جهان بود.

این مدرس دانشگاه گفت: خواجه، شخصیتی واقع گرا بود که عكس العمل وی در قبال اسماعیلیان و هلاكوخان و استفاده از تمامی فرصتها برای تألیف و تأمل در علوم فلسفی، كلامی و دینی و همچنین تلاش برای بهبود وضعیت مسلمانان و گردآوردن مجدد آنان پس از حمله مغول دلیل بهره ای است كه خواجه به خاطر واقع گرایی خویش نصیب جامعه نمود.

رستم زاده خاطرنشان ساخت: خواجه نصیر از معدود حكمای واقعگرای مسلمان است كه ضمن اعتقاد نظری و عملی به تئوری امامت شیعه و رهبری امام معصوم بر جامعه، می كوشد، از فرصت‌ها و شرایط موجود به بهترین نحو برای تقویت و بسط تشیع و فراتر از آن حفظ فرهنگ و تمدن ایرانی و اسلامی استفاده نماید.

وی گفت: خواجه، رصدخانه مراغه را با آنچنان ابزار نجومی جدید؛ با ابتکار خود تاسیس کرد که از شاهکارهای مراکز علمی جهان در قرون وسطی بود و ایشان در حدود ۸۰ کتاب و رساله مشخص و یافت شده دارد که در ریاضیات، نجوم، فلسفه، تفسیر و مسایل اجتماعی می باشد و از کارهای معروف او در علوم، وضع مثلثات و قضایای هندسه کروی، تفهیم بی نهایت کوچک ها و تکمیل نظریه ارشمیدس است.

این کارشناس ارشد حقوق بین‌الملل تصریح کرد: علامه حلّی یکی از شاگردان خواجه نصیرالدین طوسی درباره وی می‌گوید: خواجه نصیرالدین طوسی افضل عصر ما و از علوم عقلیه و نقلیه مصنفات بسیار داشت. او اشرف کسانی است که ما آنها را درک کرده‌ایم. وی از خواجه به عنوان استاد بشریت یاد می ‌کند و جورج ساتن وی را بزرگترین ریاضیدان اسلام به شمار می آورد و بروکلمن آلمانی می‌گوید وی از مشهورترین دانشمندان قرن هفتم و برترین مولفان این قرن به طور مطلق است.

معاون جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی گفت: جامعه علمی جهان به پاس خدمات و تلاش‌های این دانشمند بزرگ اسلامی و ایرانی در علم ریاضی و نجوم نامش را بر کره ماه ثبت نمود.

رستم زاده الگوسازی برای نسل جوان تلاش جهت استقلال فرهنگی و مبارزه با تهاجم فرهنگی از طریق بصیرت افزایی برای دانشجویان از طریق ارایه شناسنامه تاریخی و اثبات شده جهت معرفی مفاخر این مرز و بوم و رد استدلالی ادعاهای پوشالی، تقویت روحیه تتبع و ابتکار در زمینه‌های علمی فرهنگی و هنری اسلامی ایرانی بستر سازی و ترغیب دانشجویان به ابعاد شخصیتی خواجه نصیر بعنوان یکی از منابع حفظ هویت ملی و تلفیق فرهنگ ایرانی و اسلامی و بستر سازی جهت تقویت روحیه عزت افتخار خودباوری ملی امیدواری و نشاط فردی و اجتماعی دانشجویان را از جمله اهداف مهم این طرح ذکر کرد. ( منبع : ایسنا)


طبقه بندی: خبر ، گزارش و گفت و گو، فرهنگی و هنری،
برچسب ها:امین رستم زاده، معاون فرهنگی جهاددانشگاهی آذربایجان غربی، همایش خواجه نصیر طوسی،

[ شنبه 27 آبان 1391 ] [ 01:29 ب.ظ ] [ علی علی زاده ]

[ نظرات() ]


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic