سایت نشریات «عهد» ، «آوای صبح» ، «قلّه» ، «ولایت شرق» و «صبح تربت»

موضوعات
صفحات
لینک دوستان
آخرین مطالب
برچسب ها
دیگر موارد
» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :


شخصیت های ممتاز علمی، دینی و تاریخی هویت ساز تمدن کشورها هستند
نویسنده : علی علی زاده
شنبه 27 آبان 1391

آبشارآنلاین :

همایش علمی و تخصصی بزرگداشت خواجه نصیر الدین طوسی به همت سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی در محل  سالن آمفی تئاتر دانشکده علوم دانشگاه ارومیه برگزار شد.

این گزارش حاکی است : امین رستم زاده ، معاون فرهنگی جهاد ‌دانشگاهی آذربایجان‌غربی، در همایش بزرگداشت خواجه نصیر الدین طوسی شخصیت‌ها و چهره‌های سرشناس و برجسته دینی، معرفتی، علمی ، فرهنگی و تاریخی را از عوامل مهم هویت‌ساز برای تمدن و فرهنگ یک کشور برشمرد.

رییس سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی آذربایجان‌غربی، افزود: تمدن و فرهنگ یک جامعه متشکل از سبقه هویت فرهنگی دینی، ارزشی، تاریخی، علمی و  اجتماعی مردم آن سرزمین است و این هویت شخصیت دهنده و تعالی بخش برای مسیر فراروی آتی نسل ها و مردم آن تلقی می شود و باید نسل های مختلف سعی در پویایی و پایایی و بارور کردن آن وانتقال صحیح و علمی آن را داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه شخصیت ها و چهره های سرشناس و برجسته و ماندگار علمی فرهنگی ارزشی و معرفتی گذشته یک جامعه از عوامل مهم  هویت ساز برای تمدن یک کشور تلقی می شود گفت: بسیاری از جوامع برای الهام پذیری نسل جوان و دانشگاهی درصدد هویت دهی مجازی به شخصیت های غیر واقعی و ساختگی برای تاریخ گذشته خود هستند که کشور ایرانی و اسلامی ما از این لحاظ به سبب غنای فرهنگی و ارزشی و علمی و تاریخی که دارد از این بعد بسیار غنی و پرظرفیت بوده که حتی شخصیتهای تاریخی و ماندگار کشورمان نیز از سوی بعضی از کشورهای دیگر مورد تصاحب و ایجاد علقه کاذب و غیر واقعی قرار گرفته اند.

این مدرس دانشگاه گفت: تاریخ و تمدن ایران اسلامی سابقه‌ای بس طولانی دارد و فراز و نشیب‌های بسیاری بر خود دیده است؛ اما هرگز افول نکرده و به خاموشی نگراییده است و در روزگاری که ملل مختلف با پرداختن و توجه به فعالیت‌های هنری زنده‌اند و با افتخار به مفاخر خود در تمامی عرصه‌ها می‌بالند دانشگاهها، وظیفه دارند به تعظیم و تجلیل نویسندگان، شعرا و دانشمندان بزرگ کشورمان که داشته‌ایم، بپردازیم و آنها را به جهانیان معرفی کنیم.

وی گفت: سازمان دانشجویان معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی آذربایجانغربی به‌عنوان یک نهاد فرهنگی و فعال در عرصه‌ی فعالیت‌های فرهنگی در دانشگاه‌ها بر خود لازم دانست که در سطح ملی به معرفی و شناسایی هر چه بیشتر مفاخر ایران اسلامی برای مخاطب دانشجو و مناسب با ذائقه‌ی دانشجویی بپردازد.

این کارشناس ارشد حقوق بین‌الملل گفت: توجه به خواجه نصیرالدین طوسی به دو جهت دارای اهمیت است، نخست این‌که وی در زمان‌های حساس و بی‌بدیل از تاریخ ایران قرار داشته است؛ زمان‌هایی که بیش از هر زمان دیگر فرهنگ و تمدن ایرانی در معرض تهدید و خطر قرار گرفته بود و این تهدید بیش از همه از جانب مغولان است. سبب دیگر، موقعیت خواجه نصیر در نزد و دستگاه‌های حکومتی و وجود جایگاه و شرایطی برای دخالت و تغییر وضعیت سیاسی – اجتماعی است.

وی گفت: از بزرگ‌ترین خدمات خواجه نصیرالدین به ایران و ایرانیان، تأسیس رصدخانه‌ی مراغه، احیای اوقاف مملکت، ایجاد عصری نو در دانش نجوم و ریاضیات، تبدیل مبارزات نهانی تشیع بنا بر اصل تقیه به مبارزات علنی و تسهیل گسترش تشیع که بعدها دین رسمی مملکت شناخته شد، پایه‌گذاری سبکی جدید در معماری و انواع هنرها، به‌عهده گرفتن سهمی عمده در حفظ فرهنگ گذشته با گردآوری کتاب‌ها، نجات و گردآوری دانشمندان و علما و سروسامان دادن به وضع روشنفکران آن دوران است.

خواجه مظهر تجلی علم دینی و اسلامی در دوره جهل بشریت در مقطع زمانی و تخصصی خویش بود

امین رستم زاده گفت: خواجه نصیرالدین طوسی ستاره منوری بود كه در افق جهل و سیاهی دوران سیطره مغول ، نور حكمت و دانش و اخلاق را گسترانید و چنین دانشمند ایرانی مایه اعجاب و اعجاز جهان را سبب شده بود.

وی گفت: خواجه یکی از سرشناس‌ترین و متنفذترین شخصیت‌های تاریخ جریان‌های فکری اسلامی‌ است.

معاون فرهنگی جهاد‌دانشگاهی آذربایجان‌غربی گفت:این شخصیت علمی و تاریخی کشورمان علوم دینی و معرفتی و علوم عملی ونظری را به شکلی اکمل وخلاقانه در افکار و کردارش نمود و سبب فخر شیعیان در جهان بود.

این مدرس دانشگاه گفت: خواجه، شخصیتی واقع گرا بود که عكس العمل وی در قبال اسماعیلیان و هلاكوخان و استفاده از تمامی فرصتها برای تألیف و تأمل در علوم فلسفی، كلامی و دینی و همچنین تلاش برای بهبود وضعیت مسلمانان و گردآوردن مجدد آنان پس از حمله مغول دلیل بهره ای است كه خواجه به خاطر واقع گرایی خویش نصیب جامعه نمود.

رستم زاده خاطرنشان ساخت: خواجه نصیر از معدود حكمای واقعگرای مسلمان است كه ضمن اعتقاد نظری و عملی به تئوری امامت شیعه و رهبری امام معصوم بر جامعه، می كوشد، از فرصت‌ها و شرایط موجود به بهترین نحو برای تقویت و بسط تشیع و فراتر از آن حفظ فرهنگ و تمدن ایرانی و اسلامی استفاده نماید.

وی گفت: خواجه، رصدخانه مراغه را با آنچنان ابزار نجومی جدید؛ با ابتکار خود تاسیس کرد که از شاهکارهای مراکز علمی جهان در قرون وسطی بود و ایشان در حدود ۸۰ کتاب و رساله مشخص و یافت شده دارد که در ریاضیات، نجوم، فلسفه، تفسیر و مسایل اجتماعی می باشد و از کارهای معروف او در علوم، وضع مثلثات و قضایای هندسه کروی، تفهیم بی نهایت کوچک ها و تکمیل نظریه ارشمیدس است.

این کارشناس ارشد حقوق بین‌الملل تصریح کرد: علامه حلّی یکی از شاگردان خواجه نصیرالدین طوسی درباره وی می‌گوید: خواجه نصیرالدین طوسی افضل عصر ما و از علوم عقلیه و نقلیه مصنفات بسیار داشت. او اشرف کسانی است که ما آنها را درک کرده‌ایم. وی از خواجه به عنوان استاد بشریت یاد می ‌کند و جورج ساتن وی را بزرگترین ریاضیدان اسلام به شمار می آورد و بروکلمن آلمانی می‌گوید وی از مشهورترین دانشمندان قرن هفتم و برترین مولفان این قرن به طور مطلق است.

معاون جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی گفت: جامعه علمی جهان به پاس خدمات و تلاش‌های این دانشمند بزرگ اسلامی و ایرانی در علم ریاضی و نجوم نامش را بر کره ماه ثبت نمود.

رستم زاده الگوسازی برای نسل جوان تلاش جهت استقلال فرهنگی و مبارزه با تهاجم فرهنگی از طریق بصیرت افزایی برای دانشجویان از طریق ارایه شناسنامه تاریخی و اثبات شده جهت معرفی مفاخر این مرز و بوم و رد استدلالی ادعاهای پوشالی، تقویت روحیه تتبع و ابتکار در زمینه‌های علمی فرهنگی و هنری اسلامی ایرانی بستر سازی و ترغیب دانشجویان به ابعاد شخصیتی خواجه نصیر بعنوان یکی از منابع حفظ هویت ملی و تلفیق فرهنگ ایرانی و اسلامی و بستر سازی جهت تقویت روحیه عزت افتخار خودباوری ملی امیدواری و نشاط فردی و اجتماعی دانشجویان را از جمله اهداف مهم این طرح ذکر کرد. ( منبع : ایسنا):: مرتبط با: خبر ، گزارش و گفت و گو , فرهنگی و هنری ,
:: برچسب‌ها: امین رستم زاده , معاون فرهنگی جهاددانشگاهی آذربایجان غربی , همایش خواجه نصیر طوسی ,
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
.:: This Template By : Theme-Designer.Com ::.
درباره ما
absharonline.ir
این سایت دربرگیرنده برخی اخبار مهم نشریات «عهد» ، «آوای صبح» ، «قلّه»، «ولایت شرق» و «صبح تربت» بوده و در حال حاظر بدلیل اقدام به برخی آماده سازیها بصورت موقت از فضای فعلی بهره مند است. علی علیزاده ،سردبیر نشریات فوق از طرف مدیران نشریات عهده دار امور این سایت است.
مدیر وب سایت : علی علی زاده
نویسندگان
آرشیو مطالب
پیوندهای روزانه