آبشارآنلاین

با سلام ... ورود شمارا به سایت آبشارآنلاین خوش آمد میگویم ... برای مشاهده کامل مطالب از آرشیو مطالب سایت استفاده کنید.

سخنی با حجت الاسلام دکتر خدایاری؛ 
آقای مدیرکل ! از مچتان بگیرم یا از دستتان؟
نتیجه تصویری برای خدایاری مدیرکل ارشاد آذربایجان غربی

علی علیزاده - روزنامه نگار*
................................................................................................
محو شد نور خرد تا شد مرا سودا بلند
روزها کوتاه گردد چون شود شبها بلند(1)
***
نگاهم را بر صورت آقای مدیرکل زوم کرده بودم،  چشمانم مانند دوربینهای عکاسی  حرفه ای کار می کرد و تصویر خدایاری را جلو و عقب می کشید؛ منتظر بودم تا لبخندی بزند یا نگاههایش بر رقص کودکان زیر 8 سال متمرکز شود تا انتقام ناکامی ها و دلخوریهای سالهای گذشته ام را از ارشاد یکجا از این مقام مسئول بستانم و کوره ی انتقام و عقده هایم از آتش خالی شود.
اما چه سود! یا سرش را می انداخت پایین یا به چپ و راست نگاه می کرد که به اطرافیانش بفهماند از این موضوع ناخرسند است.
اشکال نداشت، همین هم سوژه خوبی بود! بالاخره می توانستم با کمی فضاسازی و بزرگنمایی، سهو و خطایی را بزرگ کرده و چون پتکی  گران بر سرِ ارشادیها فرود آورم.
***
چون خانواده همسرم ساکن بوکان هستند، برای کاری به بوکان رفته بودیم و حوصله ام حسابی سر رفته بود، برای دیدن یکی از مطبوعاتیهای بوکان که خیلی هم با هم دوستیم رفتم و متوجه شدم عازم یک رویداد فرهنگی است، با وی همراه شدم و سر از  برنامه »رونمایی از پوستر و تندیس جشنواره موسیقی کودک و نوجوان بوکان« در آوردم.
در بخشی از این برنامه که دبیرخانه آن در فرمانداری بوکان قرار دارد و شخص فرماندار شهرستان مسئولیت آن را برعهده دارد، برنامه ای از پیش اعلام نشده برگزار شد که عبارت بود از: »رقص کردی مختلط کودکان زیر هشت سال«. و در این برنامه برخی از مسئولین از جمله فرمانداران شهرستانهای بوکان، مهاباد و شاهیندژ به همراه مدیرکل ارشاد استان و چند مقام محلی دیگر حضور داشتند.
***
کودکانی که درین دایره سرگردانند
بر سر جوز تهی اینهمه غوغا دارند(2)
راستش این کودکان نمی دانستند که اینهمه غوغا به پا می کنند! آنهم چه غوغایی! البته آنها مقصر نبودند، بلکه مقصر کسانی هستند که آنها را جمع کرده و آموزش نادرست داده و کاری خارج از عرف جامعه اسلامی برعهده آنها گذاشته بودند که نه هنر بود و نه نمایش!
خود من همان اول وسوسه شدم که سرنا را از سر گشادش بزنم و تا می توانم مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و در کل ارشادیها را به چوب و فلک ببندم و از طریق فضای مجازی و مکتوب بر آنها بتازم و اولین نفری باشم که کاسه رسوایی بعضیها را بصدا درآورده باشم.
اما... اما چه کنم که قلم و رسالت من وقف قرآن و اهل بیت(ع) است و برای انتقام و خالی کردن عقده حق ندارم از آن استفاده کنم.
هنوز حالت عصبی و ناخرسند و نگاه دزدیدن مدیرکل ارشاد استان در هنگام برگزاری این برنامه در جلوی چشمانم قرار داشت، در آن لحظه فقط با خودم گفتم:» خدایا! مرا از شرّ نفسم رهایی بخش و کمکم کن تا از حقّ هم غافل نشوم، الهی و ربی اهدناالصراط المستقیم«.
خودم را جای آقای مدیرکل گذاشتم، هرچند این برنامه یک ناهنجاری فرهنگی و شرعی بود، اما کودکان از کجا می دانستند نباید چنین کاری انجام دهند و اگر مدیرکل در این لحظه برنامه را قطع می کرد و توپ و تشر می زد آیا این کودکان که ندانسته در میان این معرکه قرار گرفته بودند، برای عمری سرخورده و دلزده نمی شدند؟ اما طرف دیگر قضیه هم متنبه ساختن برگزارکنندگان شهرستانی و جلوگیری از بروز چنین مسائلی بود.
می دانستم چه غوغایی در راه است و کسانی بر طبل افراط خواهند کوبید، کسانی در راه حق خواهند کوشید، کسانی بر باطل پافشاری خواهند کرد و کسانی تا ابد سکوت خواهند کرد.
اما برای من یک چیز مهمتر از همه چیز بود، آگاه ساختن ناآگاهان و جلوگیری از تکرار چنین ناهنجاری فرهنگی در قالب یک برنامه فرهنگی.
***
هیجان را به چه کار آمد و آید که خبر
آبروی همه ی شیفتگان هنر است (3)
 ساعاتی نگذشت که توپخانه رسانه نماهای غیرمجاز فضای مجازی توپیدن گرفت و بعد از آن برخی سایتهای خبری استان از سر دغدغه و یا به دلیل برخی مسائل دیگر هر طور که دلشان خواست شروع به اطلاع رسانی درست و یا نادرست کردند.
عده ای دلسوزانه و با نگاه صحیح به موضوع پرداختند و عده ای هم تیغهای عقده هایشان را از رو بستند.
از ابتدا هم می دانستم که این موضوع پیش از همه واکنش فضای غیرمجاز برخی کانالها و بعد از آن واکنش سایتهای خبری مجاز و غیر مجاز و سپس واکنش رسانه های مکتوب و مسئولین محلی و استانی دغدغه مند و برخی تشکلها را در پی خواهد شد و پس از گذر از این فضای هیجانی، نوبت به افراد یا رسانه هایی خواهد رسید که به بررسی عمیق تری از این موضوع خواهند پرداخت که این مطلب هم در همین راستاست.
ای کاش برخی از ما اهل رسانه بدون اینکه بخواهیم برخی اوقات برخی شیطنتها را انجام دهیم، بدون توجه به گروه بندیها و جناح بندیها همیشه در طیف انصاف و حق قرار بگیریم و بدور از حبّ و بغضها، در انتقادهایمان هم جانب انصاف و صداقت را بگیریم و جز از در حق بیرون نیاییم تا هم نوشته هایمان تاثیرگذار باشند و هم وجدان کاریمان را مد نظر قرار داشته باشیم و هم اینکه در نوشته هایمان اگر می توانیم خارج از فضای احساسی راهکاری و پیشنهادی را ارائه بدهیم و اگر ناتوان از این مسئله هستیم به سراغ اهل فنّ برویم و از آنها پیشنهاد و راهکار گرفته و ارائه کنیم.
برای مثال یکی از رسانه های مجازی نوشته بود که - چون در سال 95 (پیش از مدیرکل شدن حجت الاسلام خدایاری) بخاطر پرداختن به مسائل مذموم قومیت گرایی مورد تذکر قرار گرفته است، پس این کوتاهی صددرصد تقصیر فرد مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بوده و باید فوراً اخراج و مورد مجازات قرار بگیرد و رسانه های اصولگرا هم باید شدیداً خدایاری را مورد مذمت و حمله قرار دهند!- اینکه در یک برنامه فرهنگی قصوری انجام گرفته محرز است، اما چه کسی و به چه میزان قصور کرده است باید مشخص شود، ندامتها، اظهارنظرها و پیشگیریها برای آینده لحاظ شود و سپس تذکرها و توبیخها و دیگر مسائل اعمال شود؛ با اینحال عقده گشایی ، انتقام گرفتن ، ایجاد فضای هیجانی و ... جایی در قلمها و رسانه های خردورز و دینمدار ندارند.
***
نه دانش باشد آنکس را نه فرهنگ
که وقت آشتی پیش آورد جنگ(4)
بعداز رسانه ها منتظر مسئولین و تشکلها و اظهار نظرهای آنها بودم.
فرمانداری بوکان در عملی شتابزده به جنگ فضای مجازی و رسانه ها رفت و با چاشنی قرار دادن هیجان، خود در زمره ی رسانه های هیجانی قرار گرفت و البته پاسخی درخور نداشت. فرمانداری بوکان در بهترین حالت باید تمام مسئولیت این ناهنجاری را به گردن می گرفت و از مردم استان و روحانیت استان پوزش می خواست و بدور از هرگونه هیجان ، فضای موجود را تلطیف می کرد.
در ادامه ستاد برگزاری سومین جشنواره منطقه ای جشنواره مذکور هم با صدور بیانیه ای هیجانی بجای عذرخواهی از اقدام غیرفرهنگی و دون فرهنگ اسلامی، شروع به آسمان و ریسمان بافتن کردن کرد و اعصاب رسانه نگاران منتقد و نیز مخالف را درهم ریخت تا هیجان در هیجان شود و تیرهای قلم همدیگر را نشانه بروند.
البته این دو بیانیه یک نکته مشترک داشت که خیلی تیزبینانه طراحی شده بود، با اینکه مدیرکل ارشاد استان در همان برنامه شفاهاً و بصورت خصوصی از قرار گرفتن در مقابل عمل انجام شده که مورد تایید نبود، گلایه و انتقاد کرده بود؛ در هر دو بیانیه از دکتر خدایاری تشکر شده بود تا اینگونه در جامعه و در اذهان نمود پیدا کن که یک روحانی سکاندار فرهنگ اسلامی - ایرانی در جبهه معاندین انقلاب و فرهنگ انقلابی قرار گرفته است و اینگونه مقصرین از حجت الاسلام خدایاری برای اشتباه خود سنگری درست کرده بودند تا خود در عافیت به سر برند.
***
سر رشته امید ز رحمت گسسته نیست
تا لب گشاده است در توبه بسته نیست (5)
در ادامه امام جمعه محترم ارومیه و نماینده ولی فقیه در خطبه های نماز جمعه دهم اسفند ، از روی متنبه ساختن ،تبذیر و تبشیر به این مسئله پرداخته و با مذمت ناهنجاری رخ داده که برخلاف مسائل دینی است ، نکاتی را یادآور شد.
حجت الاسلام و المسلمین دکتر سید مهدی قریشی از جمله خطاب به مسئولین حاضر در این جلسه اظهار داشت: »باید این مسئولین در رفتار و نگرش خود تجدید نظر کنند و توبه کنند و کسانی که زمینه برگزاری این مراسم را فراهم نموده اند باید لغو امتیاز شوند تا مانع از برگزاری مجدد اینگونه مراسمات باشیم.«
نماینده ولی فقیه در استان  با تأکید بر حفظ حرمت دوازده هزار شهید آذربایجان غربی گفت: » این اقدامات ریشخند زدن به خون این شهیدان است و هیچ فردی راضی به تکرار اینگونه اقدامات نیست و نمیتوان دراین مسأله اغماض کرد و آن را نادیده گرفت  فلذا از استاندار بعنوان شخص اول اجرایی استان انتظار داریم با اقدام بموقع و صحیح با توبیخ یا عزل کردن و برخورد درست و قاطع از تکرار چنین اتفاقاتی در استان جلوگیری کند.«
در پی این خطبه ، استاندار آذربایجان غربی هم خواستار بررسی موضوع و برخورد با خاطیان شد.
بعد از این خطبه رسای امام جمعه ارومیه، ابتدا روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی  بیانیه ای صادر کرد.
در بخشی از این بیانیه آمده است: » تذکرات مهم و دلسوزانه و به هنگام نماینده محترم ولی فقیه در استان حضرت حجت الاسلام والمسلمین  جناب آقای دکتر قریشی در خطبه های نماز جمعه مورخ 97/12/10 در مورد بخشی از بخش های جشنواره موسیقی کودک ونوجوان شمال غرب در بوکان که در سالن اجتماعات فرمانداری بوکان برگزار شد را با گوش جان شنیده،  گرچه مدیر کل فرهنگ وارشاد اسلامی از چند و چون برنامه هایی که افتخار حضور در آن جشنواره را پیدا کرده بودند، مطلع نبودند و پس از مواجه شدن بابخش مورد بحث درمورد تبعات چنین آئینی به فرماندار محترم بوکان مطالبی را خاطر نشان ساختند، مع ذالک به منظور پرهیز از تکدر خاطر علمای استان بویژه نماینده مقام معظم رهبری (مد ظله تعالی)، به استحضار ایشان می رساند که مدیریت فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، منبعد، مراعات هرچه بیشتر جوانب احتیاط را در اجرای برنامه های آتی خود در اولویت قرار خواهد داد. « 
نکته حائز اهمیت در این میان تذکر پیشاپیش مدیرکل ارشاد استان به فرماندار بوکان و همچنین »مراعات هرچه بیشتر جوانب احتیاط در برنامه های آتی« بود که مطابق آنچه که گفته شد، حاکی از عدم تقصیر مدیرکل ارشاد استان در این میان است، البته در خصوص وظایفی سهو شده است که در ادامه به آن پرداخته خواهد شد.
در ادامه برخی طلاب و روحانیت استان هم با حمایت از بیانات نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی، با صدور بیانیه ای با مذمت ناهنجاری مورد اشاره بر جلوگیری از تکرار چنین مسائلی تاکید کردند.
دکتر خدایاری در ادامه و در فردای روز اقامه خطبه هم با حضور در آیین اقامه نماز جماعت مغرب و عشاء حجت الاسلام دکتر قریشی، در راستای دغدغه های ایشان و تاکیدات استاندار برای ابهام زدایی، حضور یافته و پس از آیین نماز به تشریح کم و کیف ماجرا پرداخت.
مدیرکل ارشاد استان همچنین در مراسم فرهنگی دیگر که در شهرستان شوط برگزار گردید، اذعان داشت: »در کنار توجه به هنر اصیل بومی و محلی باید با نظارت موثر از ایجاد انحراف و شکاف و طرح موضوعات لهو و لعب در عرصه موسیقی جلوگیری کرد« که در حقیقت درس گرفتن از موضوع بوکان را نشان میدهد و اینکه دست اندرکاران ارشاد استان اینبار مصمم هستند تا اشتباه مشابهی رخ ندهد و به نوعی به همکاران خود هم پیام می دهند که نظارت را مدنظر داشته باشند چرا که اگر در برنامه بوکان، ارشاد بوکان به عنوان ناظر و نماینده ارشاد استان درست عمل می کرد و موضوع را به مدیرکل ارشاد استان گزارش می داد یا از وقوع این ناهنجاری جلوگیری میشد و یا اینکه شخص مدیرکل قبل از برنامه در این خصوص تذکر می داد و یا اصلاً در آن حضور نمی یافت.
فرمانداری بوکان و همچنین ستاد برگزاری جشنواره که برگزار کنندگان این برنامه به شمار می روند، در بیانیه ای که با تاخیر صادر کردند با زاویه گرفتن از بیانیه نخست که با ناپختگی و در دفاع از عملی مذموم صادر شده بود، بیانیه نخست را در پاسخ به رسانه ها برشمردند !و  در ادامه خود را گمشدگان وادی ضلالت خواندند و با اشاره به بخشی از آیه 55 سوره ذاریات که می فرماید»تذکر و پند مؤمنان را سود می بخشد« به نوعی اعلام ندامت کردند.
البته این کار اگر در همان بیانیه اول صورت می گرفت ، بهتر و قابل قبول تر بود و امیدواریم مسئولین محلی و استانی یاد بگیرند که در فضای هیجانی بهتر است ابتدا سکوت کنند، سپس بیندینشیند و با رعایت همه اصول و همچنین مراتب، اگر اشتباهی انجام شده است بجای دفاع از آن ، با عذرخواهی درصدد  برنامه ریزی برای پیشگیری از وقوع چنین معظلاتی در آینده باشند.
بایسته است بگویم که لحاظ مسائل دینی و فرهنگ اسلامی بر مسائل و فرهنگ قومی حتی ملی ارجحیت دارد و مسئولین و دست اندرکاران امر شایسته است که نظارتها را بیشتر از پیش کنند تا از وقوع چنین مسائلی پیشگیری کند.
***
پی شکست سپاه خودم، جوانمردم
نه کودکم که به الزام خصم گردم شاد(6)
در پایان بر خود لازم می بینم تا سخنی هم با مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی داشته باشم.
جناب حجت الاسلام دکتر خدایاری! چون تا بوده است نظرات مشفقانه و انتقادات اینجانب از مدیران قبلی ارشاد این استان در 20 سال گذشته موجبات تحریم بنده را در موارد گوناگون فراهم آورده است، بخاطر همین موضوع از آغاز مدیرکلی شما خدمت نرسیده ام تا گزندی نبینم و بتوانم نشریات قرآنی و نیز نشریات دفاع مقدسی ام را در این طوفان اقتصادی از گزند مدیرانه در امان دارم و به نوعی سعی کردم چند صباحی عافیت طلبی کنم، اما چه کنم که باید به رسالتم عمل کنم و اینبار هم توکل بخدا، هرچه بادا باد...
آقای مدیرکل! اگر آن حالت داغون ، ناراحت و نگاه دزدیدن  شما را در آن برنامه به شخصه در بوکان نمی دیدم یقین می کردم دغدغه دین و انقلاب را ندارید، اما هم دغدغه دارید و هم رعایت حال کودکان زیر 8 سال را کردید و هم سعی کردید جبران مآفات کنید اما این کافی نیست.
شما به مسئله ی مهم نظارت دیر اشاره کردید، به عنوان یک مدیرکل فرهنگی که شخصیتی روحانی و دانشگاهی دارد می بایست یک ناظر بر چنین برنامه هایی انتخاب کنید تا پیش از شما در محل مورد نظر با دست اندرکاران برنامه های مورد نظر در ارتباط باشد و لحظه به لحظه شما را در جریان امور قرار دهد، اگر چنین فردی ندارید باید تعیین کنید.
در وهله ی دوم مسئول ارشاد شهرستان نماینده شما در همان شهرستان است بنابر این لازم است به رؤسای ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستانها آموزشها و تذکرات لازم داده شود تا به عنوان ناظرین ارشاد استان در شهرستانها عمل کنند و همچنین با فردی که به عنوان ناظر در ارشاد استان تعیین می شود هماهنگ باشند تا از وقوع چنین مواردی در آینده جلوگیری شود.
ناگفته پیداست که مسئول مربوطه در ارشاد بوکان می بایست در جریان امر قرار می گرفت و آن را به اطلاع شمامی رسانید که در نوع خود سهل انگاری است که لازم است تذکر لازم به وی و همچنین دست اندرکاران ستاد برگزاری جشنواره مذکور که عاملین اصلی این ناهنجاری بودند، داده شود.
البته اگر من جای شما بودم بجای آن نگرانی بجا حتی اگر شده با عرض معذرت دستشویی! را بهانه می کردم و لحظاتی از سالن خارج می شدم و یا حتی بی دلیل برای دقایقی خارج می شدم و مثل قبل به فرماندار تذکر می دادم.با اینحال شما اولین بار بود که در چنین مخمصه ای قرار گرفته بودید و این خود درس خوبی برای آینده است.
ناگفته نماند همیشه لازم است در کنار نقد و بررسی نقاط ضعف، به نقاط قوت هم اشاره شود که برگزاری مناسب و عالی برنامه هایی مانند: »جشنواره شعر رضوی، جشنواره ملی آیات و رسانه، جشنواره موسیقی عاشیقلار با موضوع قرآن و عترت، جشنواره رمضان، جشنواره رسانه نگاران انقلاب و ...« را می توان در کارنامه مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی دید و امیدوار بود که این اداره کل برنامه های دینی و انقلابی خود را هم افزایش داده و هم مستمراً برگزار کند و در آینده اینگونه برنامه های فرهنگی را بهتر از گذشته هم برگزار کند.
***
امیدوارم این مورد درسی باشد که همه ما از آن نکته های لازم را فرا گرفته باشیم و با پافشاری بر موازین شرعی، در راستای توسعه فرهنگ اسلامی و در ادامه توسعه فرهنگ ملی و قومی بر اساس آموزه های اسلامی گام برداریم. ان شاا...
........................................................................................................................
پی نوشتها:
1 - 2 - 5 - 6 - حضرت صائب
3 - امید سلماسی          4 - حکیم نظامی
* سردبیر نشریات قرآنی »عهد،  شیدا، ولایت شرق« و سردبیر نشریات دفاع مقدسی »آوای صبح، قله، سرداران آذربایجان«
طبقه بندی: دینی و مذهبی، فرهنگی و هنری، یادداشت سردبیر،
برچسب ها:علی علیزاده، سردبیر نشریه قرآنی عهد، دکتر خدایاری، مدیرکل ارشاد آذربایجان غربی،

[ دوشنبه 20 اسفند 1397 ] [ 02:17 ق.ظ ] [ علی علی زاده ]

[ نظرات() ]


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات