آبشارآنلاین

با سلام ... ورود شمارا به سایت آبشارآنلاین خوش آمد میگویم ... برای مشاهده کامل مطالب از آرشیو مطالب سایت استفاده کنید.

اصلاح امت، از نهضت سرخ حسینی تا انقلاب سبز مهدوی 
به قلم:سعیده نیک اندیش 

دلایل متعددی از جمله بیعت خواستن یزید ، دعوت مردم کوفه ،مبارزه با فساد آشکار و عمل به حق و مبارزه با باطل برای قیام امام حسین (ع) ذکر شده است، ولی مهمترین دلیل شكل گیری نهضت عاشورای حسینی سخن رسای امام حسین (ع) است كه می فرمایند: 
إنی لم أخرج أَشِراً ولا بَطراً ولا مُفسداً ولا ظالماً، وإنّما خَرَجْتُ لطَلب الإصلاح فی أمّه جدّی رسول الله صلى الله علیه وآله وسلم، أُرید أن آمر بالمعروف وأنهى عن المُنکَر وأسیر بسیره جدّی وأبی علیّ بن أبی طالب علیه السلام. (بحار الانوار، ج 44، ص 329)
همانا من در پی جاه و مقام و فساد انگیزی و اخلال قیام نکردم، بلکه قیام کردم تا امت جدم رسول الله (ص) را اصلاح کنم، می‌خواهم امر به معروف و نهی از منکر کنم و سیره جدم (ص) و پدرم علی بن ابیطالب (ع) را پیاده کنم.
همیشه در امتی كه در مسیر معین و هدف دچار انحراف شده باشد اصلاح صورت می گیرد ، و در آن زمان امام حسین (ع) این انحراف را در دین که  توسط بنی امیه در جامعه اعمال شده بود می دیدند و  با چند شیوه از جمله امر به معروف و نهی از منكر ، احیای سنت پیامبر و امیرالمومنین که در واقع احیای سنت های الهی و اسلامی است  به اصلاح آن پرداختند،گرچه امام حسین (ع) به ظاهر نتوانست از این قیام نتیجه بگیرد و در جنگ پیروز شود، اما با ایثار و فداكاریش در این نهضت از موجودیتش دست كشید تا درس آزادگی ، عزت و ایثارگری تا پای جان برای احیای دین و ارزش های متعالی و الهی  را برای عالمیان بیاموزد .امام حسین (ع) با اصلاحات همه جانبه خویش، نشان داد که نباید گذاشت هیچ بعدی از دین دچار آسیب و آفت شود و در صورت آسیب پذیری، باید در صدد اصلاح آن برآمد.
امام حسین(ع) در خطبه‌ای دیگر ثمره امر به معروف و نهی از منکر را چنین بیان می‌فرماید:
خدا  امر به معروف و نهی از منکر را به عنوان تکلیف واجب از سوی خود، آغاز کرده است؛ زیرا می‌دانست که اگر این دو فریضه ادا و برپا شود، همه فرایض از آسان و دشوار، برپا شوند و این از آن رو است که امر به معروف و نهی از منکر دعوت به اسلام است و توأم است با ردّ مظالم، مخالفت با ظالم، تقسیم بیت المال و غنایم، گرفتن زکات از جای خود و صرف آن در موردی که شایسته آن است».
بی‌تفاوتی، سکوت و ترک امر به معروف و نهی از منکر، دایره منکر را گسترش می‌دهدو این به از بین رفتن قبح گناه و باطل در جامعه می‌انجامد. این وضعیت حتی در جامعه ممکن است بدتر هم بشود. پیامبر اکرم(ص) در روایتی می‌فرمایند من از روزی می‌ترسم که شما معروف را منکر و منکر را معروف می‌شمارید. امام علی(ع) نیز در سخنی این گونه خطاب به مسلمانان فرمودند که من می‌ترسم شما که بیش از همه سنگ اسلام را به سینه می‌زنید، روزی سرد شوید که در آن زمان همه چیز را کنار می‌گذارید . نتیجه این می‌شود که عده‌ای کشتن امام حسین(ع) را به خاطر ثواب ، قربة الی الله و برای خدمت به دین انجام می‌دهند 
قرآن كریم ویژگى «امر به معروف و نهى از منكر» را در مؤمنان، بر اقامه نماز و دادن زكات و اطاعت از خدا و رسولش مقدم مى‏دارد.بنابراین، اصل امر به معروف و نهى از منكر مخصوص امام حسین (ع) نیست بلكه وظیفه تمامى پیامبران، رسولان، امامان، صالحان و مؤمنان مى‏باشد. اگر این امر صورت پذیرد به ندرت شاهد چنین ظواهری در جوانان خواهیم شد زیرا انسان خواه ناخواه میل دارد طبق خواست اطرافیان عمل کند و با تشویقها و تنبیه های دیگران به رفتار خود سمت و سو می‌دهد لذا فرهنگهای مختلف رفتارهای مختلف و برخوردهای مختلف دارند و اینگونه است که فرهنگ مردم خاص از نسلی به نسل دیگر انتقال پیدا می‌کند.
 بنابراین نقش دیگران و اطرافیان در مسئله هنجار شکنی مانند ظاهر نامناسب بسیار مهم است. و کافی است که فرد بفهمدکه دیگران از این ظاهر خوششان نمی‌آید خودبخود کنار خواهدگذاشت و از این روست که اولین مراتب امر به معروف همین نشان دادن و ابراز ناخشنودی است.
بی‌تفاوتی و نشان ندادن ناخشنودی آثار جبران‌ناپذیری را برای جامعه اسلامی به همراه خواهد داشت و در چنین شرایطی است که امام (ع)، مبارزه با چنین حکومتی را حتی به قیمت شهادت خود جایز می‌داند و با تمام هستی خود به میدان می‌آید. «کل یوم عاشورا کل ارض کربلا» یعنی عاشورا و قیام امام حسین(ع) تمام‌شدنی نیست، بلکه این قیام از نهضت سرخ حسینی تا انقلاب سبز مهدوی به زندگی انسان در همه دوران می‌تواند جهت دهد.  و مکتب زنده‌ای در طول زمان است که می‌توان از آن درس و عبرت گرفت. کسی که دعای عهد می خواند و منتظر امامیست که احیا کننده دین اسلام است و در این دعا با آن حضرت عهد و پیمان می‌بندد که در جهت تشکیل حکومت عدل مهدوی  زمینه سازی کند  پس ابتدا باید از خود و خانواده خود شروع کرده سپس به اصلاح جامعه خود بپردازد. و با کردار خوب و شایسته زمینه ظهور را فراهم کرده و منتظر اصلاح نهایی جامعه توسط امام عصر باشد.
کلمات کلیدی: اصلاح امت جدم- امر به معروف و نهی از منکر- انقلاب سبز- نهضت سرخ- امام حسین(ع)

طبقه بندی: دینی و مذهبی،
برچسب ها:سعیده نیک اندیش، اصلاح امت،

[ چهارشنبه 27 شهریور 1398 ] [ 01:35 ق.ظ ] [ علی علی زاده ]

[ نظرات() ]


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات