آبشارآنلاین

با سلام ... ورود شمارا به سایت آبشارآنلاین خوش آمد میگویم ... برای مشاهده کامل مطالب از آرشیو مطالب سایت استفاده کنید.

عوامل مؤثر بر شیوه زندگی سالم با بهره‌گیری از سیره امام علی‌(ع)

به قلم:سعیده نیک اندیش

آبشارآنلاین:
سبک زندگی، نشان دهنده مجموعه جهت گیری های ارزشی،هنجارها، خواسته ها، تمایلات و شیوه رفتار و در کل وضعیت فرهنگی جامعه است و شیوه زندگی سالم یعنی راه و رسم وپندار و گفتار و کردار ما در زندگی روزمره به گونه ای نیک‌ باشد که تضمین کننده سلامت ما در هر چهار بعد سلامتی جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی باشد. سازمان بهداشت جهانی ده مورد زیر را به عنوان عوامل موثر بر شیوه زندگی سالم معرفی می‌کند.
1- توانمندی در مدیریت استرس‌های روزمره زندگی 
2- تغذیه مناسب و خوب
3- فعالیت فیزیکی منظم
4- تقویت عادات خوب زندگی 
5- کاهش یا حذف عادات بد زندگی 
6- تقویت عادات خوب سلامتی 
7- کاهش یا حذف عادات بد سلامتی 
8- مصرف کننده آگاه بودن
9- دانستن کمک‌های اولیه
10- دسترسی به خدمات سلامتی 
با توجه به اینکه امام علی (ع) شخصیت بزرگواری است که به عنوان یک شخصیت دینی و مذهبی ریشه در فرهنگ ایرانی ما دارد به بررسی دیدگاه ایشان در این موارد می پردازیم
1- استرس به مجموعه واکنشهای عمومی انسان نسبت به عوامل ناسازگار و پیش بینی نشده داخلی و خارجی اطلاق می گردد. امام علی (ع) سخن گفتن با خداوند- نماز خواندن- صله ارحام( روابط خویشاوندی ) -جستجوی سخنان حکمت آمیز- اهل عمل بودن و غنیمت شمردن فرصتها را راهکارهایی جهت کنترل غم و اندوه و بطبع آن در کنترل استرس موثر دانسته اند
حضرت علی (ع) در نامه 31 به فرزندش امام حسن (ع) می فرماید: "غم واندوه خود را  درپیشگاه خداوند مطرح كن تا غمهای تو را برطرف كند ودر مشكلات تورا یاری رساند."
 خطبه 23 : "خویشاوندان انسان بزرگترین گروهی هستند كه از او حمایت می كنندواضطراب و ناراحتی او را می زدایند و به هنگام مصیبت ها نسبت به او پرعاطفه ترین مردم می باشند." 
حکمت 91:" همانا این دلها همانند تن ها افسرده می شوند ، پس برای  شادابی دلها سخنان  حكمت آمیز  بجویید ." 
2- غذا و تغذیه در آموزه های دینی همچون سایر موضوعات جهت تندرستی ، تداوم حیات و توانمندی در انجام تـکـالیـف بـه انـسـان ، مورد توجه قرار گرفته است. قریب به 250 آیه قرآنی و دهها روایت از معصومین عـلیـهـم السـلام بـر اهـمـیـت غـذا و تـغـذیـه دلالت مـی کـنـنـد. 
امـام عـلی (ع ) بـه امـام حـسـن (ع ) فـرمـود: بـر سر سفره نمی نشینی ، مگر آن هنگام که گرسنه ای ، اگر این کار را کردی از طبیب بی نیاز می شوی
امام علی (ع ) فرمودند: عادت به پرخوری انواع دردها را به همراه دارد- نوشیدن شیر، شفای هر دردی ـ جز مرگ ـ است
3- برای کسی که می خواهد خودسازی کند، ورزش و حرکت بدنی در راستای مراقبت از سلامتی بدن و نشاط روحی از ضروریات است. هدف اصلی ورزش از نظر اسلام هم همین است. ورزش بدن را نیرومند و سالم می سازد و سلامتی جسم به سلامتی روح انسان کمک می کند. 
امام علی (علیه السلام) در تفسیر آیه شریفه‌ی «وَ لا تَنْسَ نَصِیبَکَ مِنَ الدُّنْیا» فرمودند تندرستى، و توانایى، و آسایش خاطر، و جوانى، و نشاط خویش را فراموش مکن و با این‌ها آخرت را به دست آور». 
 4 و 5- عادت چنان بر انسان حاکمیت می‌یابد که شخص نمی‌تواند از آن در امان بماند، هرچند سزاوار است که انسان خود را به کارهای خیر عادت دهد، ولی این عادت باید اختیاری باشد و قلب و عقل آن را مهار و مدیریت کند
بر همین اساس امام على (ع)برترین عبادت و بندگی را چیره شدن بر عادت‌ها حتی عادت‌های خوب می‌داند و می‌فرماید:  أفضَلُ العِبادَةِ غَلَبَةُ العادهْ ؛  برترین عبادت، چیره شدن بر عادت است.(غرر الحكم : ۲۸۷۳ )آن حضرت علت و چرایی لزوم غلبه بر عادت را دستیابی به مقامات و درجات عالی می‌داند و می‌فرماید: با چیره شدن بر عادتهاست كه مى‌توان به بالاترین مقامات رسید.(غررالحكم: ۴۳۰۰) .
6 و7- امیرالمؤمنین(ع) می‌فرماید: گرسنگی کشیدن کمک بسیار خوبی است برای اینکه شما بر عادت‌های خودتان غلبه پیدا کنید و بتوانید نفس خودتان را مهار کنید (نِعْمَ الْعَوْنُ عَلَى أَسْرِ النَّفْسِ وَ کَسْرِ عَادَتِهَا التَّجَوُّع‏؛ عیون الحکم/ص494)
روزه یک قدرتی به انسان می‌دهد که می‌تواند عادت‌های خود را عوض کند. لذا در ماه مبارک رمضان راحت‌تر می‌توانیم عادت‌ها و اخلاق بد خود را عوض کنیم.علاوه بر گرسنگی، ویژگی‌های دیگر ماه رمضان نیز در این زمینه به ما کمک می‌کند، مثلاً  غذا خوردن در اول شب (بعد از غروب آفتاب) ، کنار گذاشتن وعدۀ نهار(طبق روایات، دو وعده غذای صبح و شب برای بدن کافی است)- سحر خیزی.هر سه این موارد سبب حذف عادات بد سلامتی و تقویت عادات مثبت سلامتی می گردد
8- یکی از مهمترین مصادیق مصرف، خوردن است. که خداوند می‌فرماید: «و کُلُوا مِمّا رَزَقَکُمُ الله حلالاً طَیباً واتَّقوا الله» (سوره مائده-آیه 8) و آنچه خداوند روزی شما گردانیده، حلال و پاکیزه را بخورید و از خدا پروا دارید.
قرآن کریم این نکته را یادآور می‌شود که مصرفِ درست، انجام کارهای شایسته را به دنبال دارد: «یا اَیها الرُّسُل کُلُوا مِنَ الطَّیباتِ وَ اعمَلُوا صالِحاً» (سوره مؤمنون-آیه 51)؛ ای پیامبران از چیزهای پاکیزه بخورید و کار شایسته انجام دهید.
این نگاه اسلام به «مصرف» باعث شکل گیری انگیزه مثبت در نظر مصرف کننده مسلمان می‌شود، به گونه‌ای که هر نوع کالایی را مصرف نکرده و استـفاده را به قصد رضایت الهی انجام می‌دهد
9- مددکاری، امدادگری و تعاون یکی از مهم‌ترین احکام و فرائض اسلام قلمداد شده و کوتاهی و اهمال در این وظیفه سبب خروج از شریعت و حدود مسلمانی است.
در کنار مهارت و تخصصی که لازمه‌ی امدادگری است، امدادگر باید همه توان خود را برای ارائه خدمات به مددجو بکار بندد و هیچگونه کوتاهی در این زمینه نداشته باشد از این‌رو در روایات، در بیان وظایف و شرایط طبیب که در حقیقت یک امدادگر به حساب می‌آید، به کارگیری تمام توان مورد تأکید قرار می‌گیرد.
«کسی که طبابت پیشه کند باید همه توان و جدیت خود را به خرج دهد»
10- نهج البلاغه، فرهنگ زیستن در اوج سلامتی و سعادت. و گلستان روح افزای بی رنج و بی اضطراب الهی است.
حضرت علی(ع) در خطبه 110 نهج البلاغه می‌فرمایند: ارتباط با خویشاوندان مرگ را به تاخیر می‌اندازد و عمر را طولانی می‌کند. رابطه خانوادگی فعال و زنده عوامل بیماری را از روح و جسم آدمی دور می‌کند.و صله رحم عامل طول عمر شماست.
جایگاه برتر علمی امام علی(ع) نه تنها در باور شیعیان، امری مسلم است، بلكه اهل‌سنت و بسیاری از اندیشمندان غیرمسلمان نیز به آن اعتراف دارند.اعتقاد ما در حق ائمه علیهم السّلام آن است كه آنها معصوم هستند و موصوفند به كمال و تمام ،و  چیزى از احوالشان به نقص و عصیان و جهالت و نادانى بیان نمى‌شود.

طبقه بندی: دینی و مذهبی، اجتماعی،
برچسب ها:زندگی سالم، حضرت امام علی(ع)،

[ پنجشنبه 31 مرداد 1398 ] [ 10:57 ب.ظ ] [ علی علی زاده ]

[ نظرات() ]


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic